Tam KYK olarak nitelendirdiğimiz yurtlar, genellikle yaşam standartları daha düşük olup, kişi sayısının fazla olduğu odalara sahip olmaktadır. Ülke genelinde tüm yurtlarda yenilemeye gidildiği için “Tam KYK” adı altında bi yurtla karşılaşmanız zordur. Tam KYK olarak nitelendirdiğimiz yurt tipleri İstanbul içerisinde yoğunlukta bulunmaktadır. Buda İstanbul gibi bir ilin öğrenci nüfusunun yoğunluğundan ve üniversite sayısının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer iller genelinde yarı özel yurtlar ağırlıkta bulunmaktadır. Hatta neredeyse Tam KYK yurtları bulunmamaktadır.


Tam KYK yurtlarına devam edecek olursak; tuvalet ve banyo gibi alanların ortak kullanıma bırakıldığını görmekteyiz. Ve bu alanları genelde koridorlarda görebilirsiniz. Odadaki kişi sayısı ise 4-8 kişi arasında  değişiklik göstermektedir. Yataklar genelde ranza olup ama baza olanlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Tam KYK adı altındaki bu yurtların yaşam standartlarının düşük olması sizi bazen yıldırma derecesine getirebilir.


Gelelim Yarı Özel KYK Yurtlarına. Yarı özel KYK Yurtları 3-4 kişilik odalardan oluşup, tuvalet banyosu oda içerisinde bulunmaktadır. Hatta en güzel yanlarından biri herkesin kendine ait bir çalışma masası, komidini bulunmaktadır. Bu çalışma masalarının yanında genelde inşası yeni olan yurtlarda oda içerisinde ayrı çalışma odaları da mevcuttur. Ayrıca Yarı özel KYK yurtlarında odaya girişler çoğunlukla kartla olmaktadır. Bunun yanında giysi dolapları da tam KYK yurtlarına göre büyük, alt kısımlarında ayakkabılığı da mevcuttur. Tam KYK  yurtlarında ise askeriye dolabı olarak nitelendirdiğimiz tekli dolaplar mevcuttur.

Aydın erkek ögrenci yurtları ve en aydındaki erkek ögrenci yurt fiyatları arasında en uygun ve kaliteli yurtlar arasındadır.

 

1 thought on “Tam KYK veya yarı özel KYK nedir?

  1. Çok harika görünüyor çok temiz ve güvenli bi ailenin çocuğunu şüphesiz gönderebileceği bir yurt tebrik ediyorum işinizden dolayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir