Aydında İl merkezi haricinde toplamda 17 adet ilçe bulunmakta olup ülkemizin ege bölgesinde yer almaktadır.

2018 İstatistiklerine göre Aydın’ın toplamda 1.080.839 kişilik bir nüfusa sahip olduğu ispatlanmış olup, bir önceki yıla orantılı oldukça hızlı artış göstermektedir.

Türkiye’de Tatil denince akla ilk gelen yerlerden birisi de Aydındır. Ülkemizin en çok tatil amaçlı ziyaret edilen illerimizden başlıcalarındandır. Eğer yazın plajlarda gezmek ve güneşin keyfini çıkartmak istiyorum diyorsanız Aydın’a sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Hazır gelmişken iyice gezmek istiyorum diyorsanız aşağıdaki liste işinizi görebilir.

 

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti: Kenan Erim’e Saygıyla: Aydın ilimizde yer alan Aphrodisias Antik Kenti-Anıtsal Giriş Kapısı. (Tetrapylon) Kentin bugünkü arkeolojik kıymetine ulaşmasında dünyaca tanınmış merhum Türk arkeoloğu Kenan Erim’in büyük hizmetleri ve katkısı bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası:Milli parkı Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasinda kalan Dilek yarim adasi, beş yüz milyon yıllık menderes kütlesinin bir parçasıdır.

Milet Müzesi

Milet Müzesi

Milet Müzesi : 1973 yılında açılmıştır. Genellikle Milet’de bulunmuş olan arkeolojik eserlerin teşhirine yönelik hazırlanmıştır. Havuzlu bir hol ile bu hole açılan biri asıl salon, diğeri de daha küçük olan ikinci bir salondan oluşur. Burada M.Ö. XV. yüzyıla tarihlenen Miken seramikleriyle, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı çağlarına ait eserler sergilenmektedir.

Tralleis Antik Kenti

Tralleis antik kenti: Aydın ilinin kuzeyinde, Kestane dağlarının hemen güney yamacındaki plato üzerinde yer almaktadır. İl merkezine 1 km. uzaklıkta olan kent, argoslular ve Tralleis’liler tarafından kurulmuştur. Menderes havzasının verimli toprakları üzerine kurlmuş olan bu kent M.Ö.334’te İskender tarafından alınmasından sonra Hellenistik krallıklar arasında sık sık el değiştirmiştir

Forum Aydın

.Forum Aydın

Forum Aydın: Temeli 2007 yılı Eylül ayında atılan Forum Aydın, Multi Turkey’nin Ege bölgesindeki üçüncü yatırımı olarak hayata geçti. Aydın ve çevresinin en büyük alışveriş ve yaşam merkezi olan Forum Aydın, yaklaşık 22.000 öğrencisi bulunan Adnan Menderes Üniversitesi’ne yürüme mesafesinde, kentin en hareketli ticaret merkezi Adnan Menderes Bulvarı’na da 2 km. uzaklıkta bulunuyor. Aydın Denizli otoyolunun her iki yönünden iyi bir görünürlülüğe sahip olan Forum Aydın’a otoyoldan giriş ve çıkış sağlanabiliyor.

Crossroads Travel

Crossroads Travel

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti: Priene küçüktür; yapıları da öyle. Çoğu yapı kentin gençlik yıllarına aittir. Burada birçok ören yerinde gözünüze çarpan masif Roma yapıları ile karşılaşmazsınız. Ziyaretçi, kamusal yapılar, sokaklar ve konutlar arasında gezinirken İskender zamanına döndüğünü duyumsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir